Tercüme

Paypal Kapanıyor

Paypal  kapanıyor. Bilmeyenler için tekrar açıklamak gerekirse internet siteleri üzerinde alış veriş yapmanıza yarayan ve paypal kapanıyorsadece e-posta adresi girilerek bireysel yada kurumsal para aktarımı sağlayan ödeme sistemidir. Paypal kendi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada Türkiyedeki faliyetlerine 6 Haziran 2016 itibarı son vereceğini açıkladı.

Faliyetlerin son bulma sebebi olarak, BDKK’ ya yapılan başvurunun red almasını gösterdi. Gerekli izinlerin alınması yönünde tekrar çaba göstereceklerini bildiren yetkililer, daha ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin kendilerine ulaşabileceği yönünde ifadelere yer verdi.

Paypal Kapanma Sebepleri İle İlgili Açıklama

Türkiye’deki faaliyetlerimizi durdurduğumuzu üzülerek bildirmekteyiz.

6 Haziran 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’deki müşterilerimiz PayPal hesapları üzerinden para gönderme ve alma işlemi yapamayacaklardır.

Müşterilerimiz PayPal hesaplarına giriş yapabilir ve varsa hesaplarındaki bakiyeyi Türkiye’deki banka hesaplarına aktarabilirler.

Belirtmek isteriz ki, PayPal’ın önceliği her zaman müşterileri olmuştur. Ancak yerel düzenleyici kuruluşa yaptığımız lisans başvurusunun reddi ve ilgili kurumun Türkiye’deki faaliyetlerimizi durdurma talimatı doğrultusunda uygulamak durumunda olduğumuz bu karardan dolayı üzüntü duymaktayız.

Müşterilerimiz bilgi sayfasını ziyaret ederek bu sürecin kendilerini nasıl etkileyeceğine ilişkin detaylı bilgi alabilirler.

PayPal olarak tüm müşterilerimize bugüne kadar bizi tercih ettikleri için teşekkürlerimizi iletmek isteriz. PayPal’a vermiş olduğunuz destek Türkiye’deki çalışanlarımız ve şirketimiz için her zaman önemli olmuştur.

Gelecekte Türkiye’deki müşterilerimize yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönündeki çalışmalarımız devam edecektir.

Alternatif  Para Transfer Yöntemi Seçenekleri

Paypal yurtdışı tercüme işlemlerinde para gönderip almada önemli bir ödeme sistemiydi. Fakat Paypal Türkiyenin açıklamaları tercümanları ve tercüme piyasasını biraz endişelendirdi diyebiliriz. Kur farkından kaynaklanan ücret farklılığı tercümanları yabancı tercüme bürosu ile iş yapmaya itse de güven problemi, vadelerin uzun olması gibi olumsuzlukların üzerine en ucuz ve hızlı para transferi olarak gösterilen sistemin Türkiye ayağı kapanıyor. Birçok tercüman değişik freelance tercüman platformlarını kullanarak yurtdışı tercüme firmalarıyla hatta direk müşterilerle çalışıyor ve yine bir çok tercüman ödemelerini Paypalı kullanarak yapıyordu. Peki şimdi ne olacak?

Yurtdışından gelen ödemelerin alternatif yollarla gönderilmesi durumunda transfer kesinti ücreti ve süresi uzayacaktır. Skrill ve Swift i alternatif olarak bu dönem çok duyucaksınız fakat bizim özellikle denemenizi tavsiye ettiğimiz uygun bir yol daha var. Skype ı kuran iki estonyalı genç tarafından geliştirilen sistemin adı Transferwise. Örneğin 1000 dolarlık bir gönderimden banka 44, 65 usd alırken, bu yöntemle 9,9 usd vermeniz yeterli olmaktadır. Giderek yaygınlaşacağı ön görülen sistem artık TL de kabul ediyor.

Umarım çevirmen arkadaşlarımız ve çalıştıkları firmalar için yararlı bir yöntem olur. Konu ile ilgili geri dönüşlerinizi info@atercume.com.tr ye yazabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.