kribati isaret dili sozlugu

Kribati’de Heather Black Tarafından ilk Kez İşaret Dili Sözlüğü Oluşturuldu

35 yıllık çalışma hayatının ardından emekli olan Heather Black uçağa atlayıp Kribati’ ye gitmeye karar Verdi. Ve bütün deneyimini iyi bir amaca hizmet etmesi çalışmalarına başladı. Yeni işaret dili sözlüğü yaygın olarak kullanılan AUSLAN işaret dili ile Kiribati’deki insanların yaşam tarzlarındaki işaretleri birleştirerek işitme engellilere ilk kez bir evrensel dil oluşturdu.

Kiribati ya da resmî adıyla Kiribati Cumhuriyeti, Büyük Okyanus’un orta kesiminde, takımadalardan oluşan bir ada ülkesidir.

Heather,Kiribati Okulu ve engelli Çocuklar Merkezi çalışanlarıyla birlikte çalıştı. Kiribati ve İngilizce tercüme işaret imgelerinden oluşan ilk işaret dili sözlüğünün üretilmesine yardım etti. Eğitim yardımlarının yanı sıra, projenin sağır öğrenciler ile daha önce işaret dili kaynakları bulmak için uğraşan arkadaşları ve aileleri arasındaki daha güçlü ilişkileri teşvik etmesi umuluyor.

Heather, Kiribati Okulu ve Özel Gereksinim Çocuklar Merkezi ile işitme engelli çocuklar ve yetişkinleri eğitmek ve bakım programlarını sunmak için görev yapıyor.

Heather, “Topluluk içinde işaret becerilerinin geliştirilmesi, sağır insanlara bilgi ve sosyal ağlara daha fazla erişme olanağı sunuyor” diyor.
“Ayrıca, işitme engelliler ve toplum arasında daha kuvvetli bir iletişim kurulmasını sağlıyor ” dedi.

Yerel Bairiki Rotary Kulübü, sözlüklerin kiribati’deki her okulun ve klinikteki yanı sıra sağır öğrencilerin her birine verilmesi için finans sağladı.

İşaret Dİli Sözlüğü Bir Başlangıç

Heather “Bu işaret dili sözlüğü bir başlangıç noktasıdır. “diyor.

Haziran 2016’da Heather, Kiribati İşitme Engelliler Derneği’nin kurulmasına yardımcı olacak Avustralya Kalkınma Gönüllüleri Programı (AVID) aracılığıyla bir Engellilik Girişimi Ödülü sağladı. Avustralya gönüllülerine özürlülüğe kapsamlı kalkınmanın temel ilkelerine katkıda bulunan faaliyetleri desteklemek üzere bir Engelliler Girişimi Hibe başvurusunda bulunmaları için davet edildi.

Kiribati’de özel ihtiyaçları olan öğrencilerin karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmek için okul personeli ile çok sıkı çalışıyor. Heather, “Ancak personel ve öğrencilerden öğrenilecek çok şey var” diyor.

Herkesin engelli adayı olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bu yüzden yapılan her iyilik herkese ulaştırılmalı. Yaratılan farkındalık bize iç huzur onlara daha kolay bir dünya sağlayacaktır.

Dünya üzerinde işaret dili ve tercüme haberlerine dair daha fazla bilgi almak için A Tercüme Bürosu blogunu ziyaret ediniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.