Aira

Görme Engelli Bireyler için Görsel Tercüman Aira

Aira teknoloji firması görme engelli kişilere görsel tercümanlık yapacak yeni bir teknoloji geliştirdi. Bu yeni teknoloji ile engellerini kaldırmaya ve görme engelli bireylerin daha fazla güven duymasını sağlamak istiyor. Görme engellilerin bağımsız olarak yaşama olanaklarını artırmaya yardımcı olacak teknoloji heyecan yarattı.

Görme engelli kişiler bu yeni teknolojinin eseri gözlükler ile şehrin yeni semtlerini ve restoranlarını keşfedebiliyor. Dünyayı seyahat edebilir, dünyayı hiç olmadığı gibi yaşamak isteyen görme engelliler  için güçlendiriyor.

Bu yeni teknoloji  ile görme sıkıntısı yaşayan ya da tamamen  görmeyen engelleri bireyler, sertifikalı Acenteler ağına bağlanarak uzaktan yardım teknolojileri aracılığı ile ihtiyaç duyduğu durumu bağlandığı görsel tercümana anlatıyor. Problemine çözüm bulmaya çalışıyor.

Görme engellilere yardımcı olacak bu yeni teknolojiye sahip gözlüklü sistemin tohumları 2014 yılında Suman Kanuganti ve Yuja Chang’ın kör bir iletişim uzmanı olan Matt Brock ile  tanışması ile ekildi. Bu tanışmanın gerçekleşmesinin ardında, Google Glass teknolojisinin kör ve görme engelli kişilerin kullanımına nasıl sunulacağı sistemin nasıl işleyeceğine dair fikirler tartışılmaya başlandı.

Aira Görme Engellilere Yardımcı Nasıl Yardımcı Oluyor?

Aira, Google Glass ve Pivothead gibi giyilebilir platformlardan gelen kameralar, GPS ve diğer sensör sistemlerinden gelen canlı veri akışlarıyla gerçek zamanlı etkileşimli bir bulut tabanlı gösterge tablosunu kullanıyor. İşitme engellilere bu gözlük vasıtası ile şehir sokaklarını dolaşmaktan bir otobüsü yakalamaya, restoranlarda menülerden yemek sipariş etmekten dünyayı dolaşmaya kadar günlük  arasında değişen sayısız günlük etkinlikle kullanıcılara canlı olarak kişiselleştirilmiş yardımlar sağlar.

Daha net ifadelerle gözlüğün üst kısmında bulunan bir kamera ve mikrofon var.Kullanıcı bu kamerayı kullanarak ilgili problemin ne olduğunu aktarıyor. Yetkili acenta servisinde bulunan çalışan konum bilgisine ulaşıyor. Kullanıcının ihtiyacına göre asiste ediyor.

Körler İçin Görsel Tercüman Teknolojisinin Ücreti Nedir ? Aira’nın Ücreti Nedir ?

Görme engelli bireyler için üretilen bu yeni teknolojinin ücreti maalesef çokta uygun değil. Normal bir backup sisteminden kat kat pahalı diyebiliriz.

750 DK için 300 USD, 3000 DK için 1000 USD ve 3. Paket olarak 10000 DK için 2500 USD ücreti bulunuyor.

Şimdilik insan çalışanlar ile asiste hizmeti veren sistem devreye yapay zekanın dahil olması ile ilerleyen süreçte daha uygun hale gelebilir.

Almanca Tercüme hakkındaki yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.